close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
پرسش مهر رئیس جمهور/ زنگ گفتگو، کتابخوانی و انشاء در مدارس ایجاد شود
free downlod

?
سلام کاربر ميهمان به سايت پایه ی ششم خوش آمديد لطفا براي استفاده از تمامي امکانات دانلود فايل , شرکت در انجمن و گفتگو با ساير اعضا در سايت ثبت نام کنيد. همچنين با توجه به درخواست و نظرات شما عزيزان بخش مخصوص معلّمان نيز به اين سايت اضافه شد. اميدوارم با نظرات سودمندتون مارا ياري رسانيد
جمعه 23 آذر 1397
درباره وبلاگ
ورود
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
لينک دوستان
خبرنامه
اسکريپت
نويسنده : محسن شهابی | بازديد : 154 | نظرات () | تاريخ ارسال دوشنبه 01 مهر 1392

پرسش مهر رئیس جمهور/ زنگ گفتگو، کتابخوانی و انشاء در مدارس ایجاد شود

 

حجت الاسلام حسن روحانی صبح دوشنبه با حضور در دبیرستان دخترانه فاطمه الزهرا (س) در منطقه 18 شهر تهران پس از نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی و تبریک به فرهنگیان و دانش آموزان گفت: همه ساله در چنین روزی پرسش مهری مطرح می شود که سئوال من از دانش آموزان این است که اگر پدرشان رئیس جمهور باشد چه اقدامی را برای اعتدال و میانه روی در زندگی اجتماعی جامعه ایران توصیه می کنند؟ ضمن آنکه رئیس جمهور می خواهد افتخار کند که همه دانش آموزان او را به عنوان یک پدر ببینند.

وی افزود: علم چیزی چون انباشت تجربیات و خرد نیست. ما برای ایران آینده و آینده ایران در این مدارس باید تلاش کنیم؛اگر چه اولین محیطی که کودک با آن آشنا می شود خانواده است و آن محیط او را در مسیر اجتماعی شدن قرار می دهد اما محیط خانواده کاملا عاطفی است و کودک با واقعیات جامعه اش کمتر آشنا می شود.

به گفته روحانی، بنا براین اولین محیطی که فرزندان ما با جامعه آشنا می شوند محیط مدرسه است و در مدرسه است که دانش آموز با هم سن و سالان خود مطالبات و نیازها و عواطف گوناگون را مشاهده می کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه کودک برای اولین بار در مدرسه تنوع انسان ها و نیازها را مشاهده می کند، تصریح کرد: نیازهای همه انسانها بی پایان است و امکانات و منابع هر جامعه ای محدود. اینجاست که تعارض با امکانات موجود به وجود می آید. در چنین شرایطی نیاز به قانون داریم. پس آشنایی با قانون و قانونمداری باید از مدرسه آغاز شود و دانش آموز در مدرسه به حقوق و تکالیف خود پی می برد.

به گفته رئیس جمهور دانش آموزان باید بدانند که از حق آموختن و احترام و کرامت در مدرسه به طور مساوی برخوردارند. دانش آموزان باید بدانند که از عواطف معلم و مدیر به صورت یکسان برخوردارند و همچنین همه معلمان و مسئولان آموزش و پرورش بدانند که نگاه یکسانی به تمامی دانش آموزان داشته باشند و هیچ تفاوتی به نام نژاد، چهره، تعلق به گروه سیاسی خاص در محیط آموزش و پرورش نباید وجود داشته باشد.

روحانی با اشاره به اینکه دانش آموزان از کلاس اول تا پایان متوسطه باید از امنیت جسمی و روحی در مدرسه برخوردار باشند، توضیح داد: هیچ معلمی نباید به خود اجازه توهین به دانش آموز و یا صحبت کردن با لحن و کلام درشت بدهد چرا که اهانت به دانش آموز، اهانت به کل ملت ایران است و همه دانش آموزان فرزندان این مرز و بوم هستند.

تنبیه جسمی دانش آموزان در دولت تدبیر و امید با اشد برخورد مواجه می شود

وی اظهار داشت: من دیگر از تنبیه جسمی سخن نمی گویم که قطعا دیگر وجود ندارد. چنانچه دولت تدبیر و امید در هر گوشه ای از کشور با چنین موارد تنبیه جسمی مواجه شود با اشد برخورد مواجه خواهند شد.

رئیس جمهور به تکالیف و حقوق دانش آموزان اشاره کرد و گفت: دانش آموزان در مدرسه نیز تکالیفی دارند که باید نظم کلاس را رعایت کنند، به معلم خود احترام بگذارند. احترام به هم کلاسی، درس خواندن از دیگر تکالیف دانش آموز است. دانش آموزان بدانند اگر از مسیر اعتدال، اخلاق و قانون فاصله گرفتند باید آثار و تبعات آن را نیز بپذیرند.

اعتراض حق دانش آموز است

روحانی با بیان اینکه اعتراض حق دانش آموز است، گفت: دانش آموزان بدانند اگر حقشان تضییع شود، حق دارند به معلم خود اعتراض کنند، اگر جواب نگرفتند می توانند ابتدا به مدیر و سپس به مسئولان منطقه اعتراض کنند چرا که معتقدم حق اعتراض آغاز شکوفایی کرامت یک انسان است که باید از مدرسه آغاز شود و این می تواند جامعه را به سمت قانونمداری سوق دهد.

وی با بیان اینکه سعادت و پیروزی یک ملت قانونمداری است و استبداد و ظلم زمانی در کشور حاکم می شود که ملت قانون گریز شوند، توضیح داد: درخواست من از فرهنگیان این است که در محیط مدرسه به دانش آموزان کمک کنند تا بهتر و راحت تر با زندگی اجتماعی، قانون و حق و حقوق خود آشنا شوند.

رئیس جمهور سپس خواهان ایجاد زنگ کتاب، زنگ گفتگو و زنگ انشاء در مدارس کشور شد و گفت: من از آموزش و پرورش و فرهنگیان درخواست دارم که زنگ کتاب را ایجاد کنند و ساعتی را در طول هفته و یا ماه به کتابخوانی دانش آموزان و توضیح خلاصه آنچه که دانش آموز خوانده، اختصاص دهند.

به گفته روحانی، جامعه ما از کتاب و کتابخوانی فاصله گرفته است. خواندن کتاب باید از کلاس اول شروع شود، در کشورهای پیشرفته، دانش آموزان ابتدایی هر هفته چند کتاب می خوانند و خلاصه اش را برای همکلاسی ها بیان می کنند.

درخواست دیگر روحانی از فرهنگیان تبدیل شدن فرهنگ شفاهی به فرهنگ کتبی بود. او در این زمینه توضیح داد: در این مدت مردم بارها حرف های خود را به صورت شفاهی می زنند اما نمی توانند حق و حقوق خودشان را به صورت کتبی بیان کنند. بنابراین درخواست من از فرهنگیان و آموزش و پرورش آن است که زنگ انشاء را البته نه به معنای سنتی اش احیا کنند و به دانش آموز اجازه دهند در انشاء خود از رئیس جمهور انتقاد کند و به او پیشنهاد دهد. نواقص و کاستی های رئیس جمهور را در کار اداره کشور بنویسند و آموزش و پرورش انشاء ها را برای ریاست جمهوری ارسال کند تا پیوند رئیس جمهور با دانش آموز بیشتر و بیشتر شود.

زنگ گفتگو ایجاد شود

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود به ایجاد زنگ گفتگو اشاره کرد و افزود: زنگ گفتگو به ویژه باید در مقطع متوسطه ایجاد شود چرا که دانش آموزان باید از مدرسه گفتگو کردن با یکدیگر، نقد مودبانه و انتقاد از یکدیگر را یاد بگیرند . درخواست من آن است که با ایجاد زنگ گفتگو ،کرسی های آزاداندیشی که مورد توجه مقام معظم رهبری است نیز محقق شود بنابراین به وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد پیشنهاد دارم که این زنگ را در ساعتی از هفته یا ماه در مدارس بگنجانند و سپس این زنگ به عنوان ماده درسی که دانش آموز به ازایش نمره می گیرد، تبدیل شود. قطعا با این اقدام دانش آموزان با بحث و مباحثه و تضارب آراء آشنا و آشناتر می شوند.

روحانی در پایان با تبریک دوباره آغاز سال تحصیلی گفت: درود به تمامی دانش آموزان، فرهنگیان، معلمان و همه آنهایی که به علم و علم آموزی و معلم ارج می نهند.

نام منبع: خبرگزاری مهر

 


امتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 9

مطالب مرتبط
» وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد
» 50 درصد شهدای غزه کودک و دانش آموز هستند
» آموزش و پرورش پایه اصلی فرهنگ کشور است
» برگزاری مسابقه "خدا با من سخن گفت" در ماه رمضان
» تعطیلی پنجشنبه مدارس در دستور کار نیست
» کتاب آداب و مهارت های زندگی پایه هشتم آماده چاپ شد
» اداره یک روز مدرسه به دانش آموزان واگذار شد
» دانش آموزان پایه هفتم و هشتم صاحب ایمیل دانش آموزی می شوند
» ثبت نام کلاس اولی ها بدون شناسنامه سلامت قطعی نمی شود
» هوشمندسازی اولویت نخست مدارس عشایری / شرط جبران کمبود معلم پرداخت اضافه تدریس است
ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب تصادفي
آمار کاربران

آمار بازديد:
بازديد امروز: 55
بازديد ديروز: 38
هفته گذشته: 166
ماه گذشته: 443
سال گذشته: 4,764
بازديد کلي: 150,193

مطالب و اعضا:
تعداد مطالب: 309
تعداد کاربران کل: 38

افراد آنلاين:
هم اکنون تعداد: 1 نفر ميهمان آنلاين داريم
نظر سنجي
آیا شما انتخاب معلم نمونه از طریق فرم ارزشیابی را روش صحیح و دقیقی می دانید؟


فرم ارزشیابی معلمین دانش آموزان عادی و استثنایی یکی ست. به نظر شما آیا این نوع سنجش صحیح است و روایی علمی دارد؟به نظر شما آیا ارزشیابی معلمین به درستی صورت می گیرد و تمام آیتم های برگه ارزشیابی برای هر معلم به صورت درست و صحیح نمره گذاری می شود؟


تمام حقوق اين سايت و مطالب آن متعلق به پایه ی ششم مي باشد.

پایه ی ششم

xlpar