close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
روز بدون کیف و کتاب اجرا شدنی نیست/دولت نمی خواهد کار معلمان را دو برابر کند
free downlod

?
سلام کاربر ميهمان به سايت پایه ی ششم خوش آمديد لطفا براي استفاده از تمامي امکانات دانلود فايل , شرکت در انجمن و گفتگو با ساير اعضا در سايت ثبت نام کنيد. همچنين با توجه به درخواست و نظرات شما عزيزان بخش مخصوص معلّمان نيز به اين سايت اضافه شد. اميدوارم با نظرات سودمندتون مارا ياري رسانيد
جمعه 23 آذر 1397
درباره وبلاگ
ورود
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
لينک دوستان
خبرنامه
اسکريپت
نويسنده : محسن شهابی | بازديد : 119 | نظرات () | تاريخ ارسال یکشنبه 13 بهمن 1392

روز بدون کیف و کتاب اجرا شدنی نیست/دولت نمی خواهد کار معلمان را دو برابر کند

 

در بیست و چهارمین مناظره تلویزیونی که از شبکه یک پخش شد، علی احمدی یکی از وزرای سابق آموزش و پرورش گفت: به نظر بنده وضع موجود قابل بهبود است اما روش وزیر آموزش و پرورش که یک روز سیار بدون کیف و کتاب را در نظر گرفته است به خدا قسم، شدنی نیست.

وی ادامه داد: ما 2 ساعت پرورشی کلاس ها را نتوانستیم ساماندهی کنیم چطور می توانیم یک روز بدون کیف و کتاب را اجرایی کنیم. لذا از شما می خواهیم بیایید کمک کنید تا مشکلات را برطرف کنیم.

احمدی خطاب به کفاش به عنوان معاون پروشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: شما گفته اید منابع اختصاص می دهیم اما تصمیمات چند ماهه گذشته مانند اینکه پول را مدیران تخصیص می دهند شدنی نیست.

حمیدرضا کفاش در پاسخ به این موضوع گفت: طرح یک روز بدون کیف و کتاب در راستای مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است. این شورا ساعات فوق برنامه و برنامه مکمل در غیر ساعات رسمی درسی را مطرح کرده و آموزش و پرورش موظف است برای این ساعات برنامه ارائه دهد. روز بدون کیف و کتاب هم در راستای اجرای این مصوبه است.

وزیر سابق آموزش و پرورش دوباره سوالی را مطرح کردند مبنی بر اینکه یعنی ما طبق این برنامه 5 روز اول ساعات اجباری درسی را داریم که کفاش توضیح داد:بله. اینکه برخی مطرح کردند نظر آقای فانی این بوده است که تعطیلی پنجشنبه ها برطرف شود کذب است. ایشان مطرح کرده اند برای سال 93 - 94 لغو تعطیلی پنجشنبه در کار نیست بلکه به جای آن اجرای آزمایشی یک روز بدون کیف و کتاب مطرح است.

احمدی دوباره سوال کرد که  یعنی این طرح علاوه بر برنامه رسمی کلاس هاست که وقتی با پاسخ مثبت معاون پرورشی و فرهنگی مواجه شد، گفت:منتظریم ببینیم این کار اجرا شود تا نتایج آن مشخص گردد.

اجباری در باز یا بسته بودن مدارس در روزهای پنج شنبه وجود نداشت

در ادامه این مناظره حمیدرضا حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: تعطیل کردن روزهای پنج شنبه براساس قانون اجباری نیست، می گویند می توانید که پنجشنبه را تعطیل اعلام کنید و هر دانش آموز را نمی توان به اجبار در این روز به مدرسه آورد.قانون بار حقوقی دارد بنابراین باید آن را به طور کامل مد نظر قرار دهیم و بدانیم موضوع تعطیلی پنجشنبه ها اجبار نیست.

حاجی بابایی خطاب به کفاش نماینده دولت در مناظره بیان کرد: چرا می گویید مردم نمی توانند نظر دهند آیا این مردم نبودند که قرآن را جایگزین شاه کردند؟ شما این حرف را چگونه می زنید؟ آیا مردم نبودند که با رای خود رئیس جمهور و نماینده مجلس را انتخاب می کنند؟ بنابراین می توانند در خصوص تعطیلی پنجشنبه ها نظر دهند.

به گفته وی، از اول مهر تا آخر خرداد 282 روز وجود دارد که 13 روز آن را برداریم و تقسیم بر 7 کرده و ضرب در 5 کنیم 185 روز می شود چرا می گویید 162 روز؛ تحول بنیادین موضوع تعطیلی پنجشنبه مد نظر قرار گرفته است.اکنون دوره ابتدایی 850 ساعت درس دارد و 100 ساعت فوق برنامه. چرا می گویید تعطیلی پنجشنبه ها به این شکل است؟

67 درصد با تعطیلی روزهای پنج شنبه موافق بودند

وزیر سابق اموزش و پرورش با بیان اینکه پیش دانشگاهی براساس چه قانونی 17 سال است که تعطیل است، صحبت های خود را اینگونه تکمیل کرد: کدام قانون حوزه علمیه و دانشگاه را پنجشنبه ها تعطیل کرده است درست است در برخی دانشگاه ها کلاس ها در پنجشنبه تعطیل است که این امر موضوعی دیگر است.

وزیر سابق آموزش و پرورش در ادامه اظهار داشت: نباید موضوع اروپا را مد نظر قرار دهیم چرا که در خصوص تعطیلی پنجشنبه ها ما قبل از اجرا کتابی در این زمینه چاپ کرده و نظر کارشناسان در این امر صورت گرفته است و بعد از اجرا نیز نظرسنجی شده و 33 هزار جامعه هدف مد نظر قرار گرفته است که این نظرسنجی با نظرسنجی که شما می گویید یکسان است. در واقع 67 درصد موافق، 12.1 درصد سکوت، 21 درصد مخالف داشت.

حاجی بابایی اظهار داشت: ما دنبال چه هستیم؟! در کشور ژاپن 240 ساعت تمام مدارس درس می خوانند ولی باید بگوییم که مدارس نیز در کنار درس کارگاه آموزشی دارند و کار را در مدرسه یاد می گیرند. همین ساعتی که در دست ما است توسط دانش آموزان ژاپن در داخل مدرسه درست شده است.

وی بیان کرد: دست شما را باز گذاشته ایم و 5 روز اول هفته را در قانون مطرح کرده ایم؛ اینکه پنجشنبه معلم ابتدایی چه می کند باید بگوییم که از شنبه تا چهارشنبه بدون پنجشنبه 30 ساعت درس داده می شود که این امر در قانون مطرح شده است. در واقع معلم 5 روز باید به مدرسه بیاید تا ساعتی که مشخص شده تدریس کند؛ موظف است از شنبه تا چهارشنبه درس دهد و برنامه های کلاسی را بر این اساس هماهنگ کرده است.

به گفته وزیر سابق آموزش و پرورش، سال اول دبیرستان 30 ساعت درس گذاشته ایم که برنامه درس ملی نیز زیر سند تحول بنیادین است و این ساعت مد نظر قرار گرفته است و همه معلمان دبیرستان 5 روز کار می کنند که اگر 5 روز کار کنند می شود 30 ساعت ولی این موضوعی که مطرح می کنید بیشتر از 30 ساعت شده که درست نیست بنابراین همه موارد به یکدیگر پیوسته بوده و نمی توانیم از همه جدا کنیم.

تعطیلی پنج شنبه ها در مصوبه اعلام نشده است

در ادامه حمیدرضا کفاش نماینده دولت یازدهم و معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش گفت: تعطیلی به هیچ وجه در مصوبه نیست و قسمت بعدی اعلام نظرات فردی بوده است. مصوبه می گوید ساماندهی آموزش در 5 روز اول هفته و یک روز تعطیل برای سایر فعالیتها.

به گفته وی، برای داشتن خروجی دانش آموز باید روند متفاوتی داشته باشیم. تعطیلی یعنی آموزش و پرورش هیچ مسئولیتی در قبال آن روز ندارد در این صورت زمینه برای خروجی سند تحول بنیادین چیست؟ ضمن اینکه این نظرسنجی ها یک متودولوژی غیرعلمی است. در کجای دنیا از چنین متودی برای تصمیم گیری امور مهم استفاده می شود، آیا با این روش می توان سرنوشت تعلیم و تربیت را مشخص کرد؟

با وجود این همه تعطیلات چگونه یک دانش آموز پژوهنده می شود

سخنران بعدی این مناظره علی اصغر احمدی قائم مقام وزیر سابق آموزش و پرورش در سازمان مرکزی انجمن اولیا و مربیان بود که توضیح داد:با طرح موضوع به این شکل که آیا با تعطیلی پنجشنبه ها موافق هستید یا خیر مخالفم باید دید در چه بستری کار تعلیم و تربیت در کشور انجام می شود؟!

وی با بیان اینکه از هیچکدام از نظرات شرکت کنندگان تعطیلی پنجشنبه بیرون نمی آید تصریح کرد: در کشوری زندگی می کنیم که میزان تعطیلات در کشور بالاست، کجای دنیا 15 روز و در برخی موارد 30 روز مدارس تعطیل می شوند.

احمدی با بیان اینکه اگر به همین روزهای فعال تعطیلات هم بخورد به طوریکه 26 روز تعطیل رسمی در کشور داریم مطمئنا به آموزش و پرورش، دانش آموزان کشور لطمه وارد می شود، گفت: در حال حاضر از 360 روز 160 روز کار آموزشی داریم و 200 روز رها شده است. چگونه می توان با وجود این تعطیلات محیط پژوهنده و فعال داشت.

تعطیل کردن روزهای پنج شنبه همانند مسائل سیاسی نیست

علیرضا علی احمدی وزیر اسبق آموزش و پرورش نیز گفت:دو سال است از مصوبه آموزش و پرورش می گذرد باید بررسی شود که این اتفاق چه نکات مثبتی و چه محدودیت هایی داشته و چه پیشنهاداتی را می توان در مورد آن ارائه کرد که مباحث تبدیل به مباحث سیاسی نشود.

وی با  اشاره به احیای قانون معاونت پرورشی افزود: احیای این قانون برای حضور تمام معنا در خارج از ساعت موظف رسمی است. ضمن اینکه باید امکانات داشته و بخشی از وقت معلمان غیر از ساعات موظف به آن اختصاص داده شود.

تعطیلی با شعار تحول و تولید علم همخوانی ندارد

همچنین حمیدرضا کفاش نماینده دولت در ادامه مناظره اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده است که سال 90 -91، 160 روز آموزشی داریم که این میزان در کانادا 188 روز، در فرانسه 174 روز، در انگلیس 192 روز و در ژاپن 240 روز است. همچنین میانگین ساعات آموزشی در سال تحصیلی برای پایه های اول و دوم کشور 600 ساعت و برای پایه های سوم تا پنجم 650 ساعت است که این میزان برای کشور آلمان 1050 ساعت برای ژاپن 1050 و برای کره 975 ساعت است.

وی توضیحات خود را اینگونه تکمیل کرد که از طرف دیگر زمان بر حسب دقیقه مربوط به پایه های اول و دوم 225 دقیقه و سوم تا پنجم 250 دقیقه است که در کشورهایی مانند کانادا 304 دقیقه، انگلیس 300 دقیقه و ژاپن 330 دقیقه است. لذا ایران در بین کشورهای تحقیفق شده هم زمان و هم روز  هم میزان آموزش پایین تر است.

به گفته کفاش این موضوع با شعار تحول و تولید علم همخوانی ندارد. جای سوال است که چه کسی می خواهد روزهای کار معلمان را افزایش دهد به هیچ عنوان افزایش ساعات کار معلمان مطرح نیست.

دولت نمی خواهد کار معلمان را دو برابر کند

معاون پرورشی و فرهنگی تصریح کرد: اگر در طرح اجرای قانون ساعات فوق برنامه را افزایش دهیم منابع آن را هم فراهم می کنیم به طوریکه وزیر آموزش و پرورش به بنده دستور داده است که با کمک یک کمیته 5 نفره از معاونان در 9 مرحله طرح یک روز را بررسی کنیم که در حال مطالعه آن هستیم. این موضوع برای فعالیت های فوق برنامه و جذاب خواهد بود.

وی افزود: بعد از مطالعه منابع آن را تعریف خواهیم کرد و بعد از آن آموزش می دهیم و پس از آن برای هزار نفر به طور پایلوت اجرا می کنیم و سال بعد به صورت پلکانی کل طرح را اجرا خواهیم کرد. اگر موفق بود ادامه می دهیم وگرنه متوقف می کنیم.

کفاش گفت: متاسفانه این موضوع آنگونه مطرح شده است که دولت می خواهد کار معلمان را دو برابر کند یا بدون مواجب روزهای تعطیلی معلمان را پر کند اینگونه نیست.

وی خطاب به حاجی بابایی گفت: در سال 90 به شما در پژوهش مرکز پژوهش ها مطرح شد که این موضوع باید ابتدا در شهر تهران اجرا شود و پس از بررسی نتایج به کل کشور تعمیم داده شود اما شما این موضوع را از ابتدا سراسری اعلام کردید که این درست نیست.

حاجی بابایی در پاسخ به این سوال گفت:اینکه می گویید ساعت درس دبیرستانی ها را کمتر کنید و 600 ساعت شود و با اروپا مقایسه می کنید اشتباه است.

همه هم اگر از آموزش و پرورش حمایت کنند،باز هم این وزارتخانه مشکل دارد

حاجی بابایی اظهار داشت: بحث من یک سر سوزن سیاسی نبوده و دولت هر که هست باید از آن حمایت کنیم. بنده در گذشته وزیر شما بودم و حرمت وزارت را نگه می دارم و اگر علی اصغر فانی وزیر فعلی آموزش و پرورش اینجا بودند بنده به وی احترام می گذاشتم. چرا که معتقدم وزیر آموزش و پرورش را باید حمیات کرد.

وی با بیان اینکه همه اگر از وزارت آموزش و پرورش حمایت کنند باز هم این وزاتخانه مشکل دارد. تعجب می کنم که شما این مباحث را مطرح می کنید.

اجی بابایی خاطر نشن کرد؛  بنده نمی خواستم که بیایم ولی اصرار کردند که بیا چرا که شما به عنوان یک طراح بودید بنابر این قرار نبود که بیایم  و حالا اینجا هستم که بگویم تعطیل کردن پنج شنبه ها براساس قانون بوده است و اگر وزیر فعلی می گوید قانونی نبوده، چرا طرح را لغو نمی کند؟!


نام منبع: خبرگزاری مهر

 


امتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 8

مطالب مرتبط
» وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد
» 50 درصد شهدای غزه کودک و دانش آموز هستند
» آموزش و پرورش پایه اصلی فرهنگ کشور است
» برگزاری مسابقه "خدا با من سخن گفت" در ماه رمضان
» تعطیلی پنجشنبه مدارس در دستور کار نیست
» کتاب آداب و مهارت های زندگی پایه هشتم آماده چاپ شد
» اداره یک روز مدرسه به دانش آموزان واگذار شد
» دانش آموزان پایه هفتم و هشتم صاحب ایمیل دانش آموزی می شوند
» ثبت نام کلاس اولی ها بدون شناسنامه سلامت قطعی نمی شود
» هوشمندسازی اولویت نخست مدارس عشایری / شرط جبران کمبود معلم پرداخت اضافه تدریس است
ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتینام ارسال کننده: مصطفی احمدی

سلام.محسن عزیز.کمیت زیاد مهم نیست.اگه فیلمهای اموزش وپرورش دیگرکشورها(دوبله)داشتی؛ممنون میشم استفاده کنمشکلکشکلک
1393/1/10 || 16:21
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب تصادفي
آمار کاربران

آمار بازديد:
بازديد امروز: 57
بازديد ديروز: 38
هفته گذشته: 168
ماه گذشته: 445
سال گذشته: 4,766
بازديد کلي: 150,195

مطالب و اعضا:
تعداد مطالب: 309
تعداد کاربران کل: 38

افراد آنلاين:
هم اکنون تعداد: 1 نفر ميهمان آنلاين داريم
نظر سنجي
آیا شما انتخاب معلم نمونه از طریق فرم ارزشیابی را روش صحیح و دقیقی می دانید؟


فرم ارزشیابی معلمین دانش آموزان عادی و استثنایی یکی ست. به نظر شما آیا این نوع سنجش صحیح است و روایی علمی دارد؟به نظر شما آیا ارزشیابی معلمین به درستی صورت می گیرد و تمام آیتم های برگه ارزشیابی برای هر معلم به صورت درست و صحیح نمره گذاری می شود؟


تمام حقوق اين سايت و مطالب آن متعلق به پایه ی ششم مي باشد.

پایه ی ششم

xlpar