close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تنبیه بدنی دانش آموزان؛ مطلقا ممنوع
free downlod

?
سلام کاربر ميهمان به سايت پایه ی ششم خوش آمديد لطفا براي استفاده از تمامي امکانات دانلود فايل , شرکت در انجمن و گفتگو با ساير اعضا در سايت ثبت نام کنيد. همچنين با توجه به درخواست و نظرات شما عزيزان بخش مخصوص معلّمان نيز به اين سايت اضافه شد. اميدوارم با نظرات سودمندتون مارا ياري رسانيد
شنبه 29 دی 1397
درباره وبلاگ
ورود
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
لينک دوستان
خبرنامه
اسکريپت
نويسنده : محسن شهابی | بازديد : 154 | نظرات () | تاريخ ارسال دوشنبه 08 مهر 1392

تنبیه بدنی دانش آموزان؛ مطلقا ممنوع

 

فاطمه قربان با اشاره به تاکید ریاست جمهوری بر علم آموزی و پرداختن به مفاهیم علمی و خردورزی گفت: از آن جا که قرآن کتاب هدایت و راهنما به راه سعادت و کمال است و هدایت هم جز از راه عقل و علم میسر نیست، از این جهت علم و دانش اهمیت و جایگاه بسزایی در قرآن کریم دارد و به کسانی که بهره ای از علم دارند درجات بزرگی می بخشد، لذا علم بر کیفیت زندگی می افزاید، حتی در حوزه صنعت، کشاورزی و اقتصاد هم اگر مبتنی بر علم و دانش باشد، بهره وری بیشتری خواهد داشت.

وی افزود: براین اساس فرا گرفتن علم و دانش و خردورزی برای هر انسانی ضرورت دارد تا بتواند از زندگی با کیفیت برخوردار باشد و با همین رویکرد اولین برنامه راهبردی معاونت آموزش ابتدایی، شناسایی، جذب و آموزش و نگه داشت کودکان لازم التعلیم و ارائه آموزش های با کیفیت در نظر گرفته شده است تا بتوانند فراتر از کتب درسی، از یافته های علمی برخوردار باشند، چرا که ارتقای علمی و تدابیر مبتنی بر عقل و خرد به ارتقای کیفیت زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی می انجامد.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه آموزش و پرورش، به ویژه در دوره ابتدایی، بخش مبنایی تعلیم و تربیت رسمی و عمومی کشور است و کودکان را برای رسیدن به مراتبی از حیات طیبه آماده می کند، عنوان کرد: ضمن سپاسگذاری از تاکید ریاست جمهوری امیدواریم با توجه به نگاه عالمانه وی نسبت به علم آموزی و با حمایت جدی از آموزش و پرورش، بتوانیم این مهم را با کیفیت هر چه بیشتر محقق کنیم.

قربان درباره لزوم رعایت قانون و آشنایی دانش آموزان با قانون مداری که یکی از محورهای مهم صحبتهای روحانی در جمع دانش آموزان بود، اظهار کرد: ضرورت قانون و قانون مداری از آغازین روزهای حیات بشر، همیشه مورد توجه بوده و تجربه نیز نشان داده که رعایت این قوانین موجب سعادت همه جانبه بشر را رقم زده و حفاظت از حریم قانون و عمل کردن به آن نیز سبب ایجاد جامعه ای سالم و قانون مدار شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس آموزش و پرورش به عنوان متولیان تعلیم و تربیت باید در عرصه های گوناگون حیات اجتماعی، عمل به قانون و پاسداری از حریم قانون را به دانش آموزان آموزش دهیم و آنان را با این قوانین آشنا کنیم، چرا که زندگی انسان یک زندگی اجتماعی است و لازمه زندگی اجتماعی رعایت حقوق افراد مختلف جامعه است و برای دستیابی به این مهم، وجود قانون، امری ضروری و رعایت آن توسط همه افراد جامعه، لازم است.

وی تاکید کرد: قانون، همیشه باید حافظ امنیت جامعه باشد، به ویژه در حاکمیت اسلامی، با احترام به قانون، می توان به توسعه عدالت در جامعه پرداخت و حکومت اسلامی یعنی استقرار عدالت و برابری و برادری که این مهم باید ابتدا در خانواده و سپس در مدرسه که یک جامعه کوچک است، آغاز و در انسان ها نهادینه شود تا در بزرگسالی که به عنوان مدیران آینده جامعه، شروع به فعالیت می کنند، بتوانند قانونمند عمل کنند و به حقوق دیگران احترام بگذارند.

تنبیه بدنی در آموزش و پرورش مطلقا ممنوع است

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا در مدارس ابتدایی تنبیه بدنی وجود دارد و برنامه های معاونت برای برای برقراری امنیت جسمی، روحی و روانی دانش آموزان چیست؟ تصریح کرد: امیدوارم نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا، شاهد تنبیه بدنی کودکان نباشیم و در صورت مشاهده و گزارش چنین مواردی به شدت با آن برخورد خواهیم کرد، چرا که دوره ابتدایی و جوانی از مهم ترین و حساس ترین دوره های زندگی انسان است و انسان به دنبال یافتن هویت خویش، در مسیر شکل دادن به شخصیتی متکی به خود، گام برمی دارد.

به گفته قربان ، داشتن امنیت روحی و روانی در این دوره تاثیر بسزایی در هویت یابی دانش آموزان دارد و بر همین اساس، نیازمند احساس امنیت و آرامش هستند و وظیفه ما معلمان، ایجاد این امنیت است و باید راههای رسیدن به این مهم، را برای دانش آموزان فراهم کنیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که آموزش و پرورش مهم ترین نهاد تعلیم و تربیت است قطعا در چنین نهادی برقراری امنیت جسمی و روحی روانی کودکان در اولویت قرار دارد، چراکه ابتدا باید امنیت جسمی و روانی تامین شود تا آموزش و تربیت اثرگذار باشد و حال آنکه تنبیه بدنی اولین مولفه ای است که آرامش جسمی و روحی روانی را به هم می ریزد و فردی که احساس آرامش نکند، نمی تواند یاد بگیرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تنبیه بدنی در آموزش و پرورش مطلقا ممنوع است، گفت: این برخورد با فلسفه آموزشی مغایرت دارد و اعتماد به نفس دانش آموزان را از بین می برد و این در حالی است که ما سعی در تقویت کسب مهارت های زندگی اسلامی را در دوره ابتدایی داریم و معتقدیم باید برای رسیدن به اهداف عالیه تعلیم و تربیت، باید اعتماد به نفس را در دانش آموزان دوره ابتدایی هر چه بیشتر تقویت کرد.

دانش آموزان باید حق خود را مطالبه کنند

وی درباره یکی دیگر از محور صحبتهای روحانی در روز اول مهرمبنی بر اینکه دانش آموزان باید بدانند که اگر حقشان تضییع شد، حق اعتراض دارند، گفت: دانش آموزان برای رسیدن به کمال و کرامت خود باید در مقابل ظلم، سکوت نکنند و حق خود را مطالبه کنند چراکه وظیفه هر مسلمانی است که در برابر تضییع حقوق خود و دیگران، ساکت نباشد و باید تذکر بدهد.

قربان اظهار کرد: تضییع حق به هر صورت گناه است و اگر معلم دیر در سر کلاس حاضر شود یعنی در کار خود کم فروشی کرده و دانش آموز هم باید یاد بگیرد که اجازه ندهد حقش تضییع شود، اما شیوه مطالبه حقوق خود را نیز باید بداند و باید بداند چگونه از حق خود دفاع کند.

به گفته این مقام مسوول در آموزش و پرورش، اساسا یکی از وظایف مهم والدین در خانه و مدرسه، آموزش مهارت زندگی است و نباید فراموش کنیم علاوه بر آموزش علوم مختلف به کودکان، باید به آنها مهارت زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی را بیاموزیم و آنها را آگاه کنیم.

ضمن آنکه در سند برنامه راهبردی معاونت آموزش ابتدایی در معیارهای کلی کیفیت بخشی و شاخص های کیفی، در یکی از بندهای آن به توانمندی دانشی، مهارتی و نگرشی دانش آموزان برای زندگی در عصر حاضر و آینده به آگاهی از اصول و فروع دین، علاقه و انس با قرآن و نماز و همچنین آگاهی از حقوق و مسئولیت های فردی و اجتماعی دانش آموزان اشاره شده است.

برنامه های معاونت ابتدایی برای ایجاد " زنگ کتاب "

قربان درخصوص برنامه های معاونت ابتدایی برای ایجاد زنگ کتاب گفت: آموزش و پرورش همواره تاکید داشته که دانش آموزان باید با فرهنگ کتابخوانی آشنا شوند، لذا بر این باور هستیم که کتاب به عنوان یک وسیله مطمئن و کارآمد در بهینه سازی فضای فرهنگی جامعه باید مورد استفاده قرار گیرد و جامعه اسلامی بدون مطالعه کتاب، روح و جان ندارد و برای به وجود آوردن این فرهنگ در جامعه، نیازمند تدوین و اجرای برنامه هایی هستیم که عادت به مطالعه را ترویج دهد.

وی اضافه کرد: برای رسیدن به این مطلوب، چاره ای نداریم جز آنکه عادت به کتابخوانی را از دوران کودکی و دوره ابتدایی در دانش آموزان ایجاد کنیم تا این فرهنگ در جامعه گسترش یابد و هر چه سریعتر باید نسبت به ایجاد زنگ کتاب در دوره ابتدایی اقدام صورت گیرد.

به گفته قربان، با توجه به اهمیت کتابخوانی و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در دبستان، از ابتدا این موضوع در دستور کار معاونت قرار داشت و هم اکنون بیش از 50 درصد کلاس های دوره ابتدایی دارای کتابخانه کلاسی است و به دنبال این هستیم که این آمار به 100 درصد برسد ضمن انکه تلاش می کنیم تا به دانش آموزان مسئولیت بدهیم تا در غنی سازی کتابخانه های کلاسی شان، مشارکت کنند. چه بسا در یک کلاس 30 نفره، اگر هر دانش آموز هر ماه یک کتاب به کتابخانه کلاس اهدا کند هر یک 30 کتاب می توانند بخوانند اما پول یک کتاب را هزینه کرده باشند و پیرامون هر کتاب فرصتی در کلاس فراهم خواهد آمد تا بحث و بررسی صورت گیرد.

پررنگ کردن زنگ انشاء خلاقیت و استعداد دانش آموزان را شکوفا می کند

وی احیای «زنگ انشاء» را نیز بخشی از برنامه معاونت ابتدایی برشمرد و عنوان کرد: با اهمیت دادن به زنگ انشاء، خلاقیت و استعداد دانش آموزان شکوفا می شود و دانش آموزان با تفکر و فهم بهتری به بررسی مسائل موجود در محیط پیرامون خود خواهند پرداخت که این امر موجبات یادگیری را برای آنان فراهم و استعدادهای آنان را شکوفا می کند.

قربان ادامه داد: با در نظر گرفتن زنگ انشاء، در حقیقت دانش آموزان را به کتاب و کتابخوانی تشویق کرده و آنان را به ارتباط بیشتر با عوامل موجود در محیط خارج از مدرسه، هدایت می کنیم و این فرصت را به معلم می دهیم تا از نیروی ابتکار و خلاقیت دانش آموزان استفاده کرده و استعدادهای آنان را در زمینه های مختلف شناسایی و به پرورش این استعدادها بپردازد؛ در ضمن با نظم گرفتن افکار و به رشته تحریر درآوردن آن، موجبات تحقیق و پژوهش نیز فراهم شده و فرهنگ شفاهی به فرهنگ کتبی هدایت می شود.

قربان درخصوص ایجاد ساعت گفت وگو و «کرسی های آزاداندیشی» در بین دانش آموزان اظهار کرد: کرسی آزاداندیشی دارای مفهوم گسترده ای است و به فضای آشکارسازی اشاره می کند که در آن باید اجازه دهیم فعالیت ها و اقدامات ما مورد نقد و بررسی دانش آموزان قرار گیرد، البته منظور این نیست که همه مسائل بدون دلیل و تعلق به نقد گذاشته شود بلکه برای ایجاد تحول و شفافیت سازی، باید به این امر توجه کرد.

وی افزود:در صورتی که بتوانیم نظرات موافق و مخالف را به دور از هر حب و بغضی شنوا باشیم و نقدهای منطقی را بپذیریم قادر خواهیم بود برای رفع نواقص و اشکالات موجود، قدم های موثری برداشته و از خرد جمعی در موضوعات مختلف استفاده کنیم.

وی تبدیل فرهنگ شفاهی به فرهنگ کتبی را نیز نکته مهم دیگری عنوان کرد که مورد تاکید رییس جمهور بود واذعان کرد: مستندسازی به مدیر یک مجموعه کمک می کند تا فعالیت ها و اقدامات انجام گرفته را ثبت کرده و از تکرار اشتباهات، پرهیز کند.

همچنین تلاش کارشناسان مجموعه مورد ارزیابی قرار می گیرد و اثری ماندگار به جا خواهد ماند که سرمشقی برای دیگران خواهد بود، به گونه ای که تجارب و اندوخته ها سازمان یافته شده و الگویی منظم و منطقی، ثبت و دسته بندی می شود و در میان اعضا به اشتراک گذارده و مبنای تصمیم و اقدام در آینده خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: با مکتوب کردن اقدامات و فعالیت ها در راستای اهداف و نیازهای موجود و انتشار آن؛ باعث خواهیم شد افکار، دیدگاه ها، تجارب، آموخته ها و اندوخته های تجربی و علمی، به نسل های بعد انتقال یابد و در این راستا، کاهش زمان انجام کارها و کاهش هزینه را نیز شاهد خواهیم بود و همچنین این امر بهبود تجربه ها، نگرش ها و تصمیم گیری ها را به دنبال خواهد داشت.

 

نام منبع: تابناک


امتياز : نتيجه : 5 امتياز توسط 5 نفر مجموع امتياز : 9

مطالب مرتبط
» وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد
» 50 درصد شهدای غزه کودک و دانش آموز هستند
» آموزش و پرورش پایه اصلی فرهنگ کشور است
» برگزاری مسابقه "خدا با من سخن گفت" در ماه رمضان
» تعطیلی پنجشنبه مدارس در دستور کار نیست
» کتاب آداب و مهارت های زندگی پایه هشتم آماده چاپ شد
» اداره یک روز مدرسه به دانش آموزان واگذار شد
» دانش آموزان پایه هفتم و هشتم صاحب ایمیل دانش آموزی می شوند
» ثبت نام کلاس اولی ها بدون شناسنامه سلامت قطعی نمی شود
» هوشمندسازی اولویت نخست مدارس عشایری / شرط جبران کمبود معلم پرداخت اضافه تدریس است
ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
مطالب تصادفي
آمار کاربران

آمار بازديد:
بازديد امروز: 51
بازديد ديروز: 27
هفته گذشته: 174
ماه گذشته: 1,016
سال گذشته: 1,016
بازديد کلي: 151,781

مطالب و اعضا:
تعداد مطالب: 309
تعداد کاربران کل: 38

افراد آنلاين:
هم اکنون تعداد: 1 نفر ميهمان آنلاين داريم
نظر سنجي
آیا شما انتخاب معلم نمونه از طریق فرم ارزشیابی را روش صحیح و دقیقی می دانید؟


فرم ارزشیابی معلمین دانش آموزان عادی و استثنایی یکی ست. به نظر شما آیا این نوع سنجش صحیح است و روایی علمی دارد؟به نظر شما آیا ارزشیابی معلمین به درستی صورت می گیرد و تمام آیتم های برگه ارزشیابی برای هر معلم به صورت درست و صحیح نمره گذاری می شود؟


تمام حقوق اين سايت و مطالب آن متعلق به پایه ی ششم مي باشد.

پایه ی ششم

xlpar